Devrecar
KAPAT
DevrecarLogo
     MENU

Milas'ın Gizli Kalmış Köşeleri Sakin Bir Tatil İçin İdeal Bir Yer

Milas'ın Gizli Kalmış Köşeleri Sakin Bir Tatil İçin İdeal Bir Yer
Muğla iline bağlı Milas, plajları, gölleri, antik kentleri, Türk ve İslam eserleriyle görülmeye değer bir turizm beldesidir.
Milas (MYLASSA) Batı Karia’nın en önemli ve en büyük merkezlerinden biridir. Kent, Sadra Dağı’nın etekleri ile bu dağın önündeki tepelere kurulmuşken, zamanla ovaya doğru yayılmıştır. Zeus Karius mabedinin burada oluşu ve Zeus Labranda mabedinin de buraya çok yakın bulunması Mylassa’yı (Milas) Karia’nın dini merkezi haline getirmiştir.
Karya'nın en önemli kentlerinden biri olan antik Mylasa, mitolojiye göre adını Akdeniz' de Aiolia Adası'nda oturan ve rüzgarlara hakim olan Aiolos'un neslinden gelen Mylasos'tan almıştır. Mylasa adının sonundaki asa eki, Milas'ın çok eski zamanlarda kurulduğunu göstermektedir(M.Ö. 3.000).
M.Ö.334'de Asya seferine çıkan Büyük İskender Güney-Batı Anadolu'yu ve bu arada Milas'ı da almış hemen sonra elde ettiği toprakları Karya Kraliçesi Ada 'ya vermiştir.
Mylasa M.Ö. 143'de Roma imparatoru Macmilius'un isteği üzerine bir sınıf anlaşmazlığına hakemlik etmiş ve bu tarihten sonra Roma Valilerinin başkanlık ettiği mahkemelerin merkezi haline gelmiştir. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olan Milas, daha sonra Selçuklu, Menteşeoğulları ve Osmanlıların eline geçmiştir.

Milas'ı Keşfetmenin En İyi Yolları


Milas, Muğla'nın en güzel ve tarihi ilçelerinden biridir. Muhteşem plajları, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile her yıl birçok ziyaretçiyi cezbetmektedir. Milas'ı keşfetmenin birçok farklı yolu vardır. İşte size bazı öneriler:

Tarihi ve Kültürel Keşif:

Milas Müzesi:


Milas'ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzede arkeolojik eserler, etnografya objeleri ve sanat eserleri sergilenmektedir.

Labranda Antik Kenti:


Milas'a bağlı Ören köyünde bulunan Labranda Antik Kenti, Karya uygarlığının en önemli kentlerinden biridir. Antik kentte tapınaklar, agoralar ve tiyatro gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Karia Kenti:


Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Karia Kenti, Karya uygarlığının başkentidir. Antik kentte agora, stadyum, tiyatro ve tapınak gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Bafa Gölü:


Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Bafa Gölü, doğal güzelliği ile büyüleyici bir yerdir. Gölde tekne turu yapabilir, kuş gözlemciliği yapabilir veya göl kenarındaki restoranlarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Doğayla İç İçe Bir Tatil:

Bozburç:


Milas'a bağlı bir belde olan Bozburç, tarihi evleri ve dar sokakları ile Ege'nin tipik bir köyüdür. Bozburç'ta ayrıca birçok güzel plaj ve koy bulunmaktadır.

Sedir Adası:


Bozburç'a bağlı bir ada olan Sedir Adası, Kleopatra Plajı olarak da bilinir. Plaj, beyaz kumları ve turkuaz renkli denizi ile oldukça güzeldir.

Güllük Dağı Milli Parkı:


Milas'a bağlı Güllük Dağı Milli Parkı, çam ormanları ve trekking parkurları ile doğa severler için ideal bir yerdir. Milli parkta ayrıca piknik alanları ve kamp alanları da bulunmaktadır.

Ören Plajı:


Milas'a bağlı Ören köyünde bulunan Ören Plajı, uzun kumsalı ve sığ denizi ile aileler için ideal bir plajdır.

Lezzet Durakları:


Milas'ta yöresel lezzetleri tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.
Milas'ın meşhur lezzetleri arasında zeytinyağlılar, deniz ürünleri ve mezeler yer almaktadır.
Milas'tan zeytinyağı, bal ve reçel gibi yöresel ürünler satın alabilirsiniz.

Milas'ı keşfetmek için:


Milas'a uçakla veya otobüsle ulaşabilirsiniz.
Milas'ta her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur.
Milas'ta birçok araba kiralama firması bulunmaktadır.
Milas'ta yaz ayları oldukça sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.
Ayrıntılar için tıklayın
Popüler İçerikler

Kapat