DALAMAN

Muğla ili'nin 12 ilçesinden birisidir. Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan ilçe tarihinin çok eskilere dayanmaktadır. Dalaman çevresinde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır.

Kapıdağı'nda Lidai, Lissay, Crya ve Kleopatra Hamamı, Şerefler'de Kalyonda ve kaya mezarları, Gökdağ'da Likya kaya mağaraları, Kayadibi'nde Likya kaya mezarları görmeniz gereken kalıntılar arasında Kavacık ve Bozbel'de Hippokome Antik Kenti bulunuyor. İlçe de Rafting için elverişli olan Dalaman çayı, Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğar, antik ismi İndos'dur. Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 kilometredir.

Batı Toroslar'ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca'nın 8 km. güneyinden denize dökülür. Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir. Yıl boyu rafting yapılabilen Dalaman çayının su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarında yükselir. Küçük şelaleler yaparak akan su yer yer geçitler arasında devam eder.

Bu geçitler Akköprü köyü üzerinde nehri iki bölüme ayırmaktadır. Üst bölümün zorluk derecesi 5'dir. Alt bölüm 3-4 zorluk derecesindedir. Daha ileride Akköprü'ye gelindiğinde su akış hızı azalır, zorluk derecesi 3'e iner.

ULAŞIM

Dalaman havalimanının güzel yanı bölgenin orta konumunda bulunması istediğiniz heryere yakın bir nokta. Dilerseniz tarih dilerseniz Mavi dilerseniz yeşil dilerseniz macera Dalaman bölgesinde hepsi var. Rafting noktalarına Marmaris, Dalyan, Fethiye, Turunç yörelerinden ve Dalaman havaalanından ulaşılabilir.

Dalaman havalimanının şehir merkezine ve ilçelere uzaklığı:
Fethiye 70 km.
Göcek 35 km.
Sarıgerme 25 km.
Dalyan 35 km.
Marmaris 105 km.
Datça 195 km.
Köyceğiz 35 km.
Gökova 70 km.
Muğla merkez 105 km.
Kalkan 155 km.
Kaş 190 km.
Bodrum 200 km.
Antalya 240 km.

KAPIDAĞI YARIMADASI

Dalaman'ın hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara rastlayabilirsiniz. Kapıdağı Yarımadası, Şerefler, Kayadibi, Çöğmen, Gürleyik ve Bozbel mahalleleri, yoğun bir şekilde bulunan tarihi kalıntıların öne çıktığı yerlerdir. Kaya mezarları, kaleler, su sarnıçları, türbeler, antik şehirler, köprüler ve tarihi su değirmenleri görmek mümkündür.

HİPPOKOME ANTİK KENTİ

Hippokome'nin kelime anlamı eski Karya dilinde At Şehri anlamına gelmektedir. Hippokome şehrinin, yapılan kazılar sonucunda, Dalaman'a 30 km mesafede bulunan Çöğmen Köyü, İt Asarı mevkiinde bir tepeye kurulduğu tespit edilmiştir. Şehrin güney doğusundaki kayalıklarda 6 adet kaya mezarı göze çarpar. Şehrin güneybatı bölümlerindeki kayalıklarda ise tıpkı Fethiye Telmessos'dakilere benzeyen kaya mezarları, Kepezbaşı denilen bölgede ise Roma ve Bizans dönemine tarihlenen bina kalıntıları bulunmuştur.

OKTAPOLİS ANTİK KENTİ

Okapolis Antik yerleşiminin, bugünkü Elcik, Sabunlu ve Kızılkaya köy sınırları içinde kurulduğu tespit edilmiştir. Ptolemaios ve Herbez tarafından şehrin ismi mezarlardaki kitabelerden okunarak OKTAPOLİS SEKİZ ŞEHİR adını aldığı saptanmıştır. Şehir içinde yer alan ve Kayadibi Köyünün kuzeyini kaplayan yalçın kayalar üzerinde kaya mezarlarına rastlanır. Mezarlar Likya dönemine aittir. Ancak şehrin diğer kalıntıları Roma ve Bizans zamanında kaldığı belirlenmiştir. Mezarlar sarp kayalar üzerine yapıldığından çıkmak ve yaklaşmak oldukça zordur. Kayadibi Köyü içinde de yer yer sur kalıntılarına rastlanır. Oktapolis sınırlarını oluşturduğu kabul edilen bu surlar içinde kiler ve mesken kalıntıları vardır.

DELİKLİ KAVAK

Elcik- Bozbel arasında yöreye hakim bir tepe üzerinde bulunan kaya mezarları, sur kalıntıları ve yer mezarlarını Oktapolis antik kent sınırları içine girer. Tepenin güney ucunda bir adet kaya mezarına rastlanır.Önünde geniş bir düzlük ile ucunda bir adet kaya mezarına rastlanır. Önünde geniş bir düzlük ile mutfağı andıran raflar vardır. Etrafı sur ile çevrili olan tepenin üstünde de kesme taşlar, yer mezarları ve taştan yapılmış çeşitli şekiller bulunur. Tepenin güney, batı ve kuzey batı rafları sur kalıntıları ile kaplıdır. Ancak doğu ve kuzeydoğusundaki yalçın kayaların bulunmasından dolayı hiçbir kalıntıya rastlanmaz. Adını yörede bulunan ve asırlara meydan okuyan bir kavaktan alan yere, Dalamana 47 km uzaklıkta olup, özel veya köye ait taşıtlarla ulaşılır.

BEÇİN KALESİ

İlçe merkezine 5 km. mesafedeki Beçin Beldesi sınırları içerisinde yer alan Beçin Kalesi, antik dönem kalıntıları üzerine Menteşe Beyliği zamanında inşa edilmiştir.

GÖKOVA AZMAK

Gökova ve Gökova Körfezi, Marmaris'in 30 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir istikametinden Marmaris'e gelenler Gökova Körfezini çok iyi bilirler. Bölgenin yüksek rakımı ziyaretçilere muhteşem manzara ve doğal güzellikleri seyretme imkanı sunmaktadır. Marmaris'e giden her araç mutlaka Gökova tepelerinde mola verir ve bölgenin manzarasını seyreder. Gökova körfezi aynı zamanda dünyanın en iyi kitesurf ve kiteboard merkezlerinden birisidir. Gökova körfezi'nin kıyısında yer alan popüler tatil beldesi Akyaka ve hemen yanıbaşındaki Azmak nehri, meşhur Kleopatra adası ve Kleopatra plajı ve Akbük Koyu, Gökova körfezinin gezip görülmeye değer yerlerinin başında gelmektedir. Gökova Körfezi aynı zamanda eşsiz koyları ve tarihi ile mavi turların da popüler uğrak noktalarından biridir.

KLEOPATRA ADASI

Sedir Adası Kerme Körfezi'nde bulunan görülmeye değer güzellikte, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğüdür. Muğla'nın Ula ilçesi sınırları içinde yer alır. Antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedrae olup, adada bu dönemden kalma kalıntılar bulunmaktadır.

ARDIÇLI TEPE

Bozbel Gökseki mahallesinin batısında, Çal deresi kenarında yer alır. Ormanlarla kaplı, batı ve güney tarafları oldukça sarp ve diktir. Etrafı surlarla çevrili basit bir kale görümündedir. Oktapolis antik kent sınırları içine girdiği kabul edilir. Ancak Selçuklulardan kaldığı da iddia edilmektedir. Yöreye Dalaman Bozbel ve Dalaman Beyovası yolu üzerinden özel ve köye ait taşıtlarla gidilir.45 km uzaklıktadır.

DALAMAN ÇAYI

Dalaman çayı, Gölhisar ilçesinin güneyindeki Yeşilgöl dağlarından doğar, Ortaca ve Dalaman ilçe sınırlarını çizerek, Akdeniz'e dökülür. Dalaman çayı Akdeniz ve Ege bölgelerinin sınırını oluşturur. Toplam uzunluğu 229 km, havza alanı 3.500 km²'dir.

ASMA ESKİ KÖPRÜ ( TARİHİ AK KÖPRÜ )

Köyceğiz ilçesinde adını Dalaman nehri üzerinde kurulacak baraja veren tarihi Akköprü, yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlar.. Geçmişte Ege ile Akdeniz'i bağlayan tek köprü olan Akköprü, MS 3. yüzyılda Romalılar tarafından yapıldı.

KLEOPATRA HAMAMI

Muğla Göcek'te bulunan Kleopatra Hamamı Koyu yat turlarının en çok tercih ettiği koylardan biridir. Bölgede Likyalılar döneminden tarihi kalıntılar yer almaktadır. Koyun sularının altında tarihi hamam kalıntılarına rastlanmaktadır. Koy adını Kleaopatra'nın yaptırdığı söylenen bu hamamdan almıştır.

DALYAN (KAUNOS ANTİK KENTİ)

Muğla Dalyan'a yakın Köyceğiz sınırları içinde bulunan, bir diğer adı da "Kbid" olan antik kent. Dalyan Boğazı'nın öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre Miletos'un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya - Likya sınırında kurulmuştur.

01.10.2020 / 30.04.2021

Araç Kiralama Taleplerinizde %10 İndirim Fırsatlarını Kaçırmayın. Seyahat Tarihlerinizi Belirleyip Rezervasyon Butonunu Tıklamanız Yeterli.