BODRUM MİLAS HAVALİMANI

Bodrum Havalimanı Araç Kiralama

Bodrum Bodrum Nasıl Anlatsam Nereden Başlasam


Bodrum hareketli caddeleri, dar sokakları, begovil kaplı mavi pencereli şirin evleri, harika koyları ve kızgın güneşi ile kalplerde taht kuran bir ilçemiz. Bodrum havalimanı araç kiralama veya Bodrum merkez araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız araç ile Bodrum'u keşfedebilirsiniz. Bodrum kalabalığından kaçmak isterseniz okumaya devam edin. Bodrum'dan Milas'a giderken havalimanını geçer geçmez sağa yol ayrılır oradan girdiğiniz Gökçeler Kanyonu, İncirlin Mağarası'na doğru gidersiniz. Mutlaka görün harika bir yer. Milet Antik Kenti, Didim'e saptıktan sonra Doğan Bey Köyü'ne doğru çok geniş alana yayılmış bir kent. Yalıkavak'ta Kral Mezarları var kimse ilgilenmiyor fakat ilgiyi hak ediyor. Çöllüoğlu Hanı, Thera Antik Kenti, Şirince Köyü, Gümüşkesen Mezar Anıtı, birbirine yakın bölgede Aydın lokasyonunda harika yerler . Euromos Antik Kenti, Bafa Gölü ve Heraklia kenti, Apollon tapınağı. Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve eğlencenin başkenti haline geldi. Herkesin kendine göre bir nedeni var Bodrum'a gelmek için. Ama herkes güzel anılarla ayrılıyor Bodrum'dan. Halikarnas Balıkçısı da bunu çok güzel anlatmış dizelerinde; "Yokuş başına geldiğinde Bodrum'u göreceksin, Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler.


Devrecar Car Rental filosundan kiralayabileceğiniz uygun fiyatlı, ekonomik araç marka ve modeller;
Renault, Dacia, Fiat, Hyundai, Toyota, Citroen, Peugeot, Ford, Volkswagen, Audi, Mercedes-benz, Bmw

Bodrum-Milas havalimanından araç kiralama yapıp, kiraladığınız aracı teslim edebileceğiniz Türkiye'de bulunan diğer havalimanı lokasyonlarımız;
İzmir Havalimanı ADB, İstanbul Havalimanı IST, Sabiha Gökçen Havalimanı SAW, Antalya Havalimanı AYT, Ankara Havalimanı ESB, Edremit Havalimanı EDO, Dalaman Havalimanı DLM, Kayseri Havalimanı ASR, Trabzon Havalimanı TZX


Bodrum havalimanı araç kiralama ve Muğla Araç Kiralama Devrecar Car Rental firmamızdan teslim alacağınız araç ile gidebileceğiz bazı görsel lezzetleri size aşağıda sıraladık.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Anfi Tiyatrosu, Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Sandima Köyü, Pedesa Antik Kenti, Tavşan Adası, Mindos Kapısı, Karakaya Köyü, İasos Antik Kenti, Leleg Yolu, Bodrum Yel Değirmenleri, Yalıkavak Kral Mezarları, Apostol Kilisesi, Osmanlı Tershanesi, Bargilya Antik Kenti, Madnasa Antik Kenti, Venedik Kales, Orak Adası, Akvaryum Koyu, Kara Ada.


Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir. Bodrum sadece Türkiye'de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Doğu ve kuzeydoğusunda Milas, kuzeybatı, batı ve güneyinde ise Ege Denizi ile çevrilidir. İlçe kuzeyde Güllük, güneyde Gökova Körfezi arasında bir yarımada üzerinde yer almaktadır. İlçe toprakları engebeli ve iç kesimleri ovalık, kıyıları çok girintili ve çıkıntılı, toprak yapısı itibariyle çok fazla kalker içerikli alanlardan oluşur. İlçe topraklarını Yaran ve Pazar Dağları engebelendirmektedir. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan Yaran Dağı ilçenin doğu ve orta kesiminde yer alır. Bu dağ batıya doğru alçalarak yüksekliğindeki Pazar Dağı'nı oluşturur. İlçenin kıyı şeridinde doğrudan denize açılan, iç kesimlerde de küçük havzalar oluşturan çöküntü alanları ve bunlara bağlı vadiler vardır. Vadi ve çöküntü alanlarında akarsuların taşıdığı alüvyonların meydana getirdiği ovalar bulunmaktadır. Bitez Ovası, Akçaalan Ovası ve Karaova bunların başlıcalarıdır. İlçe kıyıları güneyde oldukça düzgün olup, güneybatı, batı ve kuzeyde girintili, çıkıntılı bir görünüm alır. İlçe sınırları içerisinde Çakal Adası, Karaada olmak üzere bir çok irili ufaklı ada bulunmaktadır. İlçede belli bir akarsu yoktur. Mumcular Beldesinde bulunan Sulama Göleti, sulama ve içme suyu olarak kullanılmaktadır. İlçe ekonomisi turizm, ticaret, el sanatları, balıkçılık, ormancılık, ve bitkisel üretime dayalıdır. Ekime elverişli alanların yetersizliği nedeni ile bitkisel üretim miktarı düşüktür. Bununla birlikte tütün, zeytin üretimi önemlidir. Sebzeciliğin yanında seracılık yapılmaktadır. Meyvecilik, özellikle mandalina üretimi gelişmiştir. Geleneksel süngercilik ve balıkçılık eski önemini yitirmeye başlamıştır. Halı ve kilim dokumacılığı Karaova'ya bağlı köylerde yapılmaktadır. Turizm Bodrum'un son yıllarda temel ekonomik etkinliği haline gelmiştir. Turizme dayalı küçük el sanatları ticareti ve tarihsel dokusu ile turistleri çekmektedir.

Eski adı Halikarnassos olan Bodrum'un tarihi Akdeniz ile Ege'nin birleştiği noktada olmasından ötürü çok eskiye dayanmaktadır. Muğla ile Aydın'ın bir kısmını içine alan bölgeye Antik Çağda Karia denilmiştir. Yörenin yerli halkı Karlar ve Leleglerdir. Kıyıdan içeride, yüksek tepeler üzerinde kurdukları ve etrafını surla çevirdikleri köylerde yaşamışlardır. Antik Halikarnassos, iki limanın ortasında olan ve bugünkü kalenin bulunduğu alan ile onun arkasındaki Göktepe'nin çevresinde kurulmuştur. Nitekim burada yapılan araştırma ve temel kazıları antik kentle ilgili birçok buluntuyu ortaya çıkarmıştır. Bu arada kentin sağındaki tepe üzerinde Afrodit ile Hermes Tapınağı'ndan söz etmiştir. Günümüzde bu yer limanın batısındaki Cafer Paşa Türbesi ile Türk mezarlığının olduğu yerdir. Kentin doğusunda Maussollos'un sarayı bulunmaktadır. Bugünkü Tepecik Camisi'nin yakınında iç limanın bulunduğu sanılmaktadır. Maussollos'un sarayından gizli bir dehlizle ulaşılan gizli limanın yeri bugün tartışmalıdır. Tepecik Camisinin arkasındaki tepede ise Savaş Tanrısı Mars'ın (Ares) kutsal alanı, tapınağı ve Timetos'un yaptırdığı Mars'ın anıtsal heykeli vardı. Bunlardan günümüze hiçbir kalıntı ve buluntu gelememiştir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde bulunan eserler yöredeki yerleşimin M.Ö 5000 yıllarına kadar indiğini göstermektedir.Ayrıca buradaki buluntular, yörenin yüzyıllar boyunca Ege adalarından kaynaklanan çeşitli istilalara uğradığını, farklı uygarlıkların da birbirini izlediğini işaret etmektedir. Bunun yanı sıra son yıllarda Bodrum'a çok yakın olan Çömlekçi, yalıkavak ve Müskebi'de ortaya çıkarılan mezarlar ve onlara ait buluntular Myken'lerin de burada yaşamış olduklarına işaret etmiştir. Halikarnassos'lu Tarihçi Heredotos (M.Ö.484-425) "Karyalılar anakaraya adalardan gelmiştir" diyerek kentin kuruluşunu İon kolonistlere bağlamıştır. Heredotos, Mora Yarımadası'nın (Peleponnesos) doğusundan, Trozien'den gelen Dorlar tarafından kurulduğunu söyleyerek ilk gelenlerin bugünkü Bodrum Kalesi'nin olduğu yerde batı rüzgârı anlamındaki Zephyros Adası'na yerleştiklerini, kıyı boyunda tutunduklarını sözlerine eklemiştir. Yörede yaşayan gerçek halk, Karyalılar ile Leleglerdir. Homeros da İlyada destanında, yörenin yerli halkı olan Karyalıların Troialı'lar ile birlikte Yunanistan'dan gelenlere karşı savunduklarını dile getirmiştir.

Halikarnassos Dor Kolonistleri'nin kurduğu Dor Birliği'nin, Knidos, Kos, Lindos, Kmiros ve İasos'dan sonra altıncı üyesidir. Ancak birliğin merkezi olan Knidos'ta Apollon onuruna düzenlenen oyunlarda kazandıkları üç ayaklı bronz kazanı tapınağa sunmadıklarından, Tanrı Apollon'a yapılan bir saygısızlık sayılmış ve birlikten çıkarılmıştır. Bunun üzerine Halikarnassos İonlara daha yakın olmuş ve M.Ö.V.yüzyılda siyasal ve ekonomik yönden bir İon kenti görünümünü almıştır.
M.Ö.VI.yüzyılın başlarında Karya'nın tümünde olduğu gibi Halikarnassos da Lydialıların egemenliğini tanımak zorunda kalmıştır. Bunu izleyen yüzyılda ise Karialılar, Lydialılar ve Mysialılar birbirlerini kardeş kavim saymışlardır. Perslerin Lydiayı ele geçirmesi üzerine diğer batı Anadolu kentleri gibi Halikarnassos da onların egemenliğini kabul etmiştir.

Persler Anadolu'da egemenlikleri altına aldıkları kentlerde kendilerine bağlı hükümdar sülalelerini "Tiran" ismi altında yönetime getirmişlerdir. M.Ö.V.yüzyılın sonlarında Pers Kralı Kserkes'in yanında Halikarnassos tiranı Ligdamis'in kızı Kraliçe I.Artemisia da yer almıştı. Bu sefere Koslular, Nisyroslular ve Kalydonoslular da katılmıştı. Bu arada I.Artemisia, Pers kralına Yunanistan'a karşı bir deniz savaşı yapmasını öğütlemişti. Onun bu isteği yerine getirilmiş ve kraliçenin kendisi de bu sefere katılmıştır.
Halikarnassos'un başına I.Artemisia'dan sonra oğlu Psindalis, ardından da onun oğlu Ligdamis tiran olmuştur. Bu tiranlar tarihte pek ismi geçmeyen silik kişilerdir. II.Ligdamus'un tiranlığında ise Halikarnassos'lular zor günler geçirmişler, baskıcı yönetim altında ezilmişlerdir. Bu arada Heredetos da onun zulmünden bezerek doğduğu yeri terk etmiş, bir süre sonra dönmüştür. Halikarnassos, İonia ihtilaline katılmış M.Ö.468'de Attika-Delos Deniz Birliği'ne üye olmuştur. Tarihi kaynaklardan Halikarnassos'un birlik üyeleri Termera ve Pedesa'dan birliğe daha az ödeme yaptığını öğreniyoruz.M.Ö.V.Yüzyılın başlarında Perslerin bölgeye yeniden egemen oluşundan sonra Anadolu'nun bazı bölümleri Spartalılara ayrılmış, Karya bölgesi de Mylasa'da yaşayan Hekatomnos sülalesinin yönetimine bırakılmıştır. Hekatomnos'un ölümünden sonra da yerine geçen Maussolos, Karya Satraplığının merkezini M.Ö.367'li yıllarda Halikarnassos'a taşımıştır.

Halikarnassos'un savunmasının kolaylığı, ticarete ve denizciliğe elverişli konumu etkisini göstermiş ve kısa zamanda gelişmesine neden olmuştur. Bu arasa Maussollos, çevredeki sekiz Leleg kentinde yaşayanları Halikarnassos'ta oturmaya zorunlu kılmış, Rodos ve Kos'u ele geçirmiş, Lykia'ya egemen olarak vergiye bağlanmıştır. Gelişen ve zenginleşen kenti daha güzelleştirmek amacıyla çağın ünlü mimar ve heykeltıraşlarını Halikarnassos'ta toplamıştır. Maussollos'un kenti korumak amacı ile yaptırdığı 7km. uzunluğundaki Sur Duvarları, limanın etrafında anfitiyatro şeklinde yayılan şehri çepeçevre kuşatmış. Önceleri bir ada iken sonradan anakaraya bağlanan Zephyria denen bölgede kurulmuş olan Kraliyet Sarayı tüm şehri kontrol edecek şekilde yerleştirilmiş. M.Ö. 353'de Maussollos'un ölümünden sonra Halikarnassos, öz kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia II tarafindan yönetilmiş. Artemisia'nın kocası Mausollos anısına yaptırdığı 49m. yüksekliğindeki mezar Mausuleum şehrin ortasında ihtişamla yükselmiş ve antik çağın 7 harikasından biri sayılmış. II.Artemisia'nın ölümünden sonra yerine kız kardeşi Ada ile evlenen İderus geçmiş, onun da ölümünden sonra eşi Ada satrap olmuş, ancak daha sonra küçük kardeşi Piksadoros tarafından Halikarnassos'dan sürülmüştür. Daha sonra Pers'li Satrap Othontopates'in yönetimine giren Halikarnassos M.Ö. 334 yılında İskender'in Karia'ya gelmesi ile yerle bir olmuştur.
Büyük İskender, 334'te şehri ele geçirdiğinde Ada'yı şehri yönetmek üzere yeniden çağırmıştır. Bundan sonra şehir M.Ö.129'a kadar bağımsız kalmış daha sonra da M.S. 133 'de Roma'nın Asya Eyaletine bağlı küçük bir kent olarak varlığını sürdürmüştür.Ardından da Bizans ve Selçuklu Devletlerinin bir parçası olan Halikarnassos, 1405'te Rodoslu St. John Şövalyelerinin egemenliğine geçmiş. Zephyria'da St. Peter adına yapımına başlanan Kale , 1522'de Osmanlı Devletinin yönetimi sırasında zindan olarak kullanılmış. Halikarnassos 1523 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bodrum, 1770 yılında Rus donanması, 26 Mayıs1915'de Fransıs Duplex zırhlısı tarafından bombardıman edilmiştir. I. Dünya Savaşı sonrasında Bodrum 11 Mayıs 1919 da İtalyanlarca işgal edilmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında İtalyanlar 5 Temmuz 1921 de yöreden çekilerek işgale son vermişlerdir. Cumhuriyetin ilanından sonra da Muğla'ya bağlı ilçe konumuna getirilmiştir. İlçede bulunan tarihi eserler: Bodrum Kalesi, Boz Kale, Mustafa Paşa Camisi, Tepecik Camisi, Adliye Camisi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kale Hamamı, Hacı Molla Hanı, Bodrum Kalesi Şapeli, Bodrum Kümbetleri, Bodrum Yel Değirmenleri ve Türk sivil mimarisi örnekllerinden Bodrum'a özgü evleri bulunmaktadır. Ayrıca ilçede; Tavşanburnu Kaplıcası, Karaada Kaplıcası, Fok Mağarası, Koy ve Bükler gibi doğal güzellikler vardır.

Bodrum havaalanından kiralamış olduğunuz aracınızı, Bodrum-Milas Havalimanı giden yolcu kapısında vaya otopark içinde aracınızı teslim edebilirsiniz. Araç kiralama kontratınızda belirtmiş olduğunuz iade tarih ve saatlerinde değişiklik olması halinde yetkililerimizle mutlaka temas kurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bodrum havalimanı araç kiralama Devrecar Car Rental.

01.10.2020 / 30.04.2021

Araç Kiralama Taleplerinizde %10 İndirim Fırsatlarını Kaçırmayın. Seyahat Tarihlerinizi Belirleyip Rezervasyon Butonunu Tıklamanız Yeterli.