ARAÇ VE FİYATLARI GÖSTER
✓ 25 yaş ve üzeri
✓ Kredi Kartsız Rezervasyon

Trabzon Tarihi ve Gezilecek Yerler

Trabzon Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi yedinci şehridir. Trabzon İl Nüfusu: 808.974'tur. Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alan ilin Karadeniz'e kıyısı bulunur. Karadeniz sahili ile Doğu Karadeniz Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplar.
Muhteşem doğası, köklü tarihi, kendine has kültürü ve tadına doyulmaz lezzetleri ile Trabzon, Doğu Karadeniz’in en sevilen şehirlerinden biri. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapmış bir yerleşim yeri olan Trabzon’da gezilecek yerler listesi gerçekten uzun.
Karadeniz ve Zigana Dağları arasında uzanan bu güzel şehir tarihi manastırları, konakları, camileri ve müzeleri ile tam bir kültür mozaiği sunuyor. Yemyeşil yaylaları ve tüm diğer doğal güzellikleriyle de göz dolduran Trabzon, tertemiz havası ve eşsiz manzaraları ile tüm ziyaretçilerini mutlu etmeyi başarıyor.
Trabzon seyahatleriniz için web sitemiz aracılığıyla online rezervasyon yapabilir veya +90 232 251 23 13 numaralı Müşteri hizmetlerini arayarak telefon ile rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Her türlü soru ve önerileriniz için sitemizin iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Vazelon Manastırı

Trabzon'un köklü tarihinde yerini almış olan Vazelon Manastırı, Sümela Manastırı ve Peristera Manastırı kadar görkemli bir yapıdır.

Maçka ilçesinde olup, İl merkezine 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Vazelon, hiç şüphesiz ki şehrin en görülesi mekanlarından biri. Bu heybetli ibadet mekanı hakkında çok fazla bilgi bulunmamakta. Bu durum manastırı daha bir gizemli kılıyor. Bazı kaynaklarda Sümela Manastırı'nın Vazelon Manastırı'dan elde edilen gelirle inşa edildiği söylenmektedir. Eğer bu bilginin doğruluğu varsa, Vazelon aynı zamanda en zengin ibadet mekanıdır denilebilir.

Bazı kaynaklar ise manastırın geçmişte birçok kez saldırılara maruz kaldığını yazmakta. Öyle ki M.S. 490 yılında yapılan bir saldırıda 400 kadar keşişin katledildiği bilgisi vardır.

Sümela Manastırı

Trabzon'a bağlı olan Maçka'da tarihiyle ve mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Sümela Manastırı, geniş bir alana yapılmıştır. Manastırın bölümleri arasında öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane vardır. Manastırın girişine ulaşabilmek için dar ve uzun merdivenler dikkat çeken bir detay daha. Girişte bulunan su kemerlerinin bir kısmı yıkılmış durumdadır.
Tam olarak kesin bir bilgi olmasa da M.S. 375-395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Kapadokya kiliselerinin tarzını yansıtan kilise hakkında, Karadeniz Rumlarının anlattığı bir hikaye vardır. İki kardeş olan Atina'lı Barnabas ve Sophronios adında iki keşiş bir gece aynı rüyayı görürler. Rüyalarında Aziz Luka'ın yaptığı üç panaiga ikonundan, Meryem'in İsa'yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerinin görmüşlerdir. Birbirlerinden habersiz bir şekilde ikisi de Sümela'ya gitmiş ancak orada karşılaşmışlardır. Ardından bu ilginç rüyayı birbirlerine anlatınca kilisenin temelini buraya atmışlardır. Trabzon'a yolu düşenlerin kesinlikle gitmek istedikleri manastır, tatilini doğayla iç içe yapmak isteyenler için oldukça çekici bir yer. Hem yeşilin tadını çıkarın hem de bu tarihi yeri, mistik kokuları eşliğinde ziyaret edin. Tatiliniz sırasında Peristera Manastırı'nı, Sultan Murat Yaylası'nı, Çal Mağarası'nı, Kızlar Manastırı'nı, Sera Gölü'nü, Kaymaklı Manastırı'nı, Haldizen Yaylası'nı ve Şekersu Yaylası'nı da keşfe çıkabilirsiniz.

Haldizen Yaylası

Her şeyden, tüm kalabalıktan uzak bir tatilin yolu mutlaka Trabzon'dan geçer. Eşsiz doğası, vazgeçilmez temiz havası, tarihi yapıları… Trabzon'u çekici kılan sayılamayacak kadar özelliği vardır. Özellikle Uzungöl yaşanılası yerlerinden sadece biridir. Doğal güzelliklerinin içinde bulunduğu bir nokta var ki gören herkesi kendine bağlar; Haldizen Haylası.
Haldizen Yaylası, Demirkapı Yaylası olarak da bilinmektedir ve Karadeniz'in en can alıcı noktalarından biridir. Uzungöl'le birlikte muhteşem bir uyum içinde olduğuna mutlaka şahit olunması gerekir. Ulaşımı da oldukça kolaydır. Uzungöl'ün Şerah Köyü'nden 16 kilometre uzaklıktaki yaylaya orman yoluyla ulaşılıyor. Üç mahalleden oluşan Haldizen Yaylası, dağ çiçeklerinin kokusunu sunuyor tertemiz havasında. Trabzon'da bulunan bu benzersiz noktayı mutlaka gidip yaşamalısınız. Huzurlu ve keyifli anlarınızın ardından; Trabzon Kalesi'ni, Şekersu Yaylası'nı, Sultan Murat Yaylası'nı, Peristera Manastırı'nı, Kaymaklı Manastırı'nı, Trabzon Müzesi'ni, Sümela Manastırı'nı ziyaret edebilir; tarihi ve doğal dokuların birlikte oluşturduğu inanılmaz güzellikleri görebilirsiniz.

Sera Gölü

Bir heyelan set gölü özelliği taşıyan Sera Gölü, Trabzon'un Akçaabat ilçesinin güzellikleri arasındadır. Derecik Vadisi'nde oluşan Sera Gölü, Trabzon tatilinizin en unutulmaz parçalarından biri olacak.
Yeşillikler arasında doğal bir çekiciliğe sahip olan göl, 4 kilometre uzunluğundadır. Her mevsim farklı renklere bürünen Sera Gölü, doyumsuz manzarasını gözler önüne seriyor. Bitki örtüsü, cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde bir başka olur aynı zamanda. Sera Gölü, kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır. Özellikle Uzungöl ve Sümela'dan sonra en önemli turizm bölgesi olarak gösterilir. Sera Gölü'nü ziyaret ettikten sonra Kızlar Manastırı'nı, Çal Mağarası'nı, Şekersu Yaylası'nı ve Sümela Manastırı'nı görmek için yola koyulabilirsiniz.

Çal Mağarası

Karadeniz Bölgesinde bulunan Çal Mağarası, Trabzon İlinin Düzköy İlçesinde yer almaktadır. Çalköy Beldesinde yer alan mağara, denize yakın bir konumdadır. Çayırbağı Beldesine gidilen yoldan 1 km uzaklıktaki Kulaklık Deresi üzerinde yer alır. Mağaranın girişi ve tavanları yüksektir.
Trabzon'un il merkezinden Çal Mağarasına olan uzaklık yaklaşık 48 km'dir. Yaklaşık bir saatlik yürüme mesafesindedir. İl merkezinden özel araçla başlandığında güzergah Akçaabat, Düzköy ve Çal yolu olarak izlenmelidir. Ayrıca Akçaabat'tan hareket edilen dolmuşlarla da ulaşım mümkündür. Engelli vatandaşlar için ücretsiz hizmetler bulunmaktadır.
Trabzon'da bulunan Çal Mağarasının tahminen 8 milyon yılda oluştuğu düşünülmektedir. Mağaradaki ziyarete açık kayalardan birinin içerisinde oyulmuş insan silüeti bulunmuştur. Mağaranın bulunduğu bölge günümüze kadar Bizans ve Taoklar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Çal Mağarası kireçtaşı içinde bulunan çatlak fay sistemine göre gelişmiştir. Mağaranın günümüzdeki şekline ulaşması iki seviyede oluşmuştur. Öncelikle yüzeyden sızan suların kireçtaşlarını çözüp kırıkları genişletmesiyle bir yeraltı su kanalı oluşmuştur. Ardından bölgedeki yükseklik sebebiyle su akışı azaldığı için mağara gelişimi sonlanmıştır. Sızan ular ise sarkıt ve dikit oluşmasına sebep olmuştur.

Şekersu yaylası

Eski adı ile Sakarsu Yaylası, Uzungöl’e yakın konumdaki en büyük yayla olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda köy statüsüne sahip olan Şekersu Yaylası, doğal güzellikleri ve tertemiz Karadeniz havası ile beğeniliyor. Soğanlı Dağı eteklerinde yer alan yaylaya yaz aylarında giderseniz ulaşım konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız.

Sultan Murat Yaylası

1. Sultan Murat, 1635 yılında İkinci İran Seferi’nden dönerken ordusu ile beraber bu yaylada konaklamış ve yayla Sultan Murat Yaylası olarak anılmaya başlamış. Bu anlamda tarihi bir önem taşıyan yayla, tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor.
Sultan Murat Yaylası’nda her yıl 23 Haziran’da Şehitleri Anma Günü düzenleniyor. Her yıl 20 Ağustos’ta ise Yayla Ortası Şenlikleri yapılıyor. Trabzon tatilinizi planlarken yayla şenliklerinin tarihlerini de dikkate alın ve doğayla iç içe eğlenceli bir yayla turuna hazır olun.

Maçka Yaylaları

Şolma Yaylası
Temiz hava ve muhteşem manzaralar eşliğinde Kulin Dağı etrafından 16 km boyunca yürüyerek ulaşabileceğin Şolma Yaylası’na giderken birbirinden güzel bitki ve hayvan türleri ile karşılaşmaya hazır olmalısın. Uzun yürüyüşlere hazır olmayanlar 1800 m yükseklikte yer alan Şolma Yaylası’na minibüslerle de ulaşım sağlayabilir. Yaylada yine renkli çiçekler ve ferah bir hava sizi bekliyor olacak. Burada kalacak yer olmadığı için kamp malzemelerinizi yanınızda getirebilir ya da gün içinde gezip dönebilirsiniz.
Mavura Yaylası
Mavura Yaylası’nda sizi bekleyen doğa ile buluşmak istiyorsanız kamp malzemelerinizi hazırlamaya başlayın çünkü bu yaylada da kalabileceğiniz bir tesis yok. Ancak yayla mevsiminde bakkal, kasap ve manav hizmet veriyor. Yeşilin her tonunu barındıran ormanlarla çevrili Mavura Yaylası ile Şolma Yaylası arasında 3,5 km boyunca uzanan oldukça keyifli bir toprak yol bulunuyor.
Kiraz Yaylası
Maçka’nın Gürgenağaç Köyü’nden 7 km uzaklıkta bulunan Kiraz Yaylası’na giden bir toprak yol bulunuyor. 1850 m yükseklikte olmanın dayanılmaz hafifliğini burada buz gibi akan derelerin suyuyla taçlandırabilirsin. Yaylayı ziyaret edeceğin günlerde Hamsiköy ve Gürgenağaç civarındaki pansiyonlarda kalabilirsin. Kiraz Yaylası’nda kasap, bakkal ve lokanta seçenekleri bulunuyor. Huzurlu bir atmosfere sahip olan yaylada biraz eğlence arayanlar derede balık tutabilir ya da çim kayağı yapmayı deneyebilir. Burada her yıl temmuz ayının üçüncü cuması Ayeser Şenlikleri ile güzelleşiyor. Yaz aylarında yaylaya minibüs ile gidilebiliyor.
Lapazan Yaylası
Serin ve temiz bir hava, yemyeşil ve bakir bir doğa… Karadeniz’de huzurlu bir yayla tatili yapmak isterseniz kamp malzemelerinizi alıp Lapazan Yaylası’na doğru yola çıkabilirsiniz. Henüz herhangi bir altyapı çalışması yapılmamış olan yayla, 2200 m yükseklikte bulunuyor. Yaylaya giden toprak yolda sıkıntı yaşamamak için mutlaka arazi tipi bir araç ile yola çıkın.

Akçaabat Yaylaları

Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
Aralarında sadece 1 km mesafe bulunan bu iki yayla mutlaka görülmeli. Hıdırnebi Yaylası da Kuruçam Yalası da altyapı konusunda oldukça gelişmiş durumda. 1742 m yükseklikteki bu doğa harikalarının tadını daha uzun süre çıkarmak isterseniz yayla mevsiminde pansiyon hizmeti veren evlerde konaklayabilirsiniz

Karadağ Turizm Merkezi yaylalarından olan Hıdırnebi ve Kuruçam yaylalarına her mevsim ulaşım sağlanabiliyor. Doğal bir seyir terası olan Hıdırnebi Tepesi’nde vakit geçirebilir, yabani hayvanları gözlemleyebilir ve bolca fotoğraf çekebilirsin. Seyahat tarihlerini planlayabilirsen 20 Temmuz’da Hıdırnebi Şenlikleri’ne de katılabilirsin.

Karadağ Yaylası
1946 m yükseklikteki Karadağ Yaylası, tertemiz havası ve yaban hayatını gözlemleyebileceğiniz eşsiz doğası ile öne çıkıyor. Oksijeni bol havası ile akciğer tedavisi görmüş hastalara önerilen yerlerden biri olan yaylaya uygun mevsimlerde minibüslerle ulaşılabiliyor. Henüz altyapı hizmetleri tamamlanmamış olan yayla da küçük bir pansiyon, bakkal, fırın ve lokanta gibi hizmetler bulunuyor.

Pazarcık Yaylası
Ormanlarla çevrili Pazarcık Yaylası, Gümüşhane’ye ve Bayburt’a giden yolların kesişimi üzerinde bulunan bir köy merkezi gibi… Araklı’ya 43 km mesafede yer alan yaylada alışveriş imkanları mevcut.

Dileyen ziyaretçiler bisiklet kiralayarak çevreyi keşfe çıkabilir ve doğanın tadını çıkarabilir. Kırmızı pullu alabalık avlamak, güzel bir doğa yürüyüşü yapmak, sıcak bir çay eşliğinde manzarayı izlemek de yaylanın size sunduğu aktiviteler arasında yer alıyor.

Yılantaş Yaylası
Trabzon yayla turlarının popüler duraklarından biri olan Yılantaş Yaylası, Araklı’ya 30 km mesafede yer alıyor. Kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bu yaylada sizi harika birer tablo görünümünde manzaralar bekliyor.

2000 m yükseklikteki Yılantaş Yaylası’na giderken fotoğraf makinelerinizi yanınızdan ayırmayın ve içinizdeki doğa fotoğrafçısını ortaya çıkarmanın keyfini yaşayın. Doğanın kucağında olduğunuza göre bitki inceleme, kuş gözlemleme gibi yeni hobiler de edinebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi Trabzon

Ayasofya Kilisesi olarak 1238-1263 yılları arasında, Trabzon’da bulunan Komnenos Devleti’nin kralı I. Manuel zamanında yapıldığı tahmin ediliyor. Çevresinde 1427 senesine ait olan bir Çan Kulesi bulunuyor. 1461 yılında, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi, vakıf eser olarak anıldı. 1868’de ise Bursalı Rıza Efendi’nin teşvik etmesi ile onarıldı. I. Dünya Savaşı sırasında depo ve hastane olarak hizmet veren cami, tekrar restore edildi ve 1964 yılında Ayasofya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Ayasofya Müzesi’nde Selçuklu taş işlemelerinden Adem ile Havva’nın yaratılışını anlatan kabartmalara kadar oldukça zengin süslemelere sahip. 257 yıl boyunca Trabzon’da varlığını sürdüren Komnenosların sembolü olan tek başlı kartal figürü de motifler arasında yer alıyor.

Uzungöl Tabiat Parkı

1989 senesinde tabiat parkı ilan edilen Uzungöl, 1625 hektar büyüklüğünde geniş bir alana yayılıyor. Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve bir heyelan set gölü olan Uzungöl, konumu ve sunduğu manzaralar ile dikkat çekiyor.
Her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Uzungöl, Trabzon’un en turistik noktalarından biri. Uzungöl çevresinde trekking, kuş gözlem gibi aktiviteler yapılabiliyor. Bu bölgenin sembolü haline gelmiş Uzungöl Camisi’ni görebilir ve yayla gezilerine çıkabilirsiniz.

Aygır Gölü

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan ve 2740 metre yükseklikte bulunan Aygır Gölü, Haldizen Dağları üzerinde konumlanan bir buzul gölü olarak dikkat çekiyor. Haldizen Yaylası ve Demirkapı Köyü içinden geçerek göle ulaşılabiliyor. Eski adı Anzer Gölü olan göl ve çevresi, haziran ayından ekim ayının sonlarına kadar ziyaret edilebiliyor. Burada göl kıyısında piknik yapabilirsiniz.

Atatürk Köşkü Trabzon

Konstantin Kabayanidis tarafından 19. yüzyıl başlarında Trabzon Soğuksu’da yazlık olarak yaptırılan köşk, mimari olarak Avrupa ve Batı Rönesans etkilerini barındırıyor. Atatürk’ün bu köşkü ilk ziyareti ise 1924 yılının eylül ayında gerçekleşti. 1930 yılında Atatürk tekrar Trabzon’a geldiğinde bu köşkte ağırlandı.
1937 senesinde köşk Atatürk için düzenlendi. Atatürk’ün Trabzon’da kaldığı bu köşk, kız kardeşi Makbule Boysan’a kaldı ve 1942 senesinde köşk kendisinden satın alınarak Atatürk Evi Müzesi haline getirildi. Ağaçlarla çevrili bahçesiyle de dikkat çeken Atatürk Köşkü, Trabzon’a gelen turistlerin mutlaka uğramak istediği bir yer haline geldi.

[email protected]
+90 232 251 23 13
+90 532 318 14 34 / TR
+90 532 235 35 45 / EN
Atif bey mah. Feridun Pözüt cad. No:24/C
Gaziemir-Izmir havalimanı yanı
İzmir / Türkiye
01.09.2023 / 31.03.2024 Tarihlerinde Online Rezervasyon Fırsatlarını Kaçırmayın