ARAÇ VE FİYATLARI GÖSTER
✓ 25 yaş ve üzeri
✓ Kredi Kartsız Rezervasyon

Gaziantep Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gaziantep tarihinin oluşumunda ve niteliğinde yer unsurunun önemi büyüktür. Bölgenin, ilk uygarlıklarının doğduğu, Mezopotomya ve Akdeniz arasında bulunuşu güneyden ve Akdeniz'den doğuya, kuzeye ve batıya giden yolların kavşağında oluşu, uygarlık tarihine ve bugüne yön vermiştir. Bu nedenle Gaziantep tarih öncesi çağlardan beri insan topluluklarına yerleşme sahası ve uğrak yeri olmuştur. Tarihi İpek Yolunun da buradan geçmiş olması ilin önemini ve canlılığını devamlı olarak korumasını sağlamıştır.
Gaziantep ve çevresi M.Ö. 700-546 yılları arasında Asur, Med ve Pers İmparatorluklarının yönetimine girmiştir. Büyük İskender'in Pers Devletini yıkmasından sonra Romalılar'ın, M.S. 636 yılına kadar da Bizanslılar'ın egemenliği altında kalmıştır.
Gaziantep, Kahramanmaraş'tan Halep'e, Birecik'ten Akdeniz kıyılarına ve Diyarbakır'dan İskenderun'a giden ana yollar üzerinde bulunduğundan, her dönemin kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur.
Gaziantep seyahatleriniz için web sitemiz aracılığıyla online rezervasyon yapabilir veya +90 232 251 23 13 numaralı Müşteri hizmetlerini arayarak telefon ile rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Her türlü soru ve önerileriniz için sitemizin iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi

Türkiye'nin ve dünyaca ünlü müzelerinden biri de Gaziantep'te yer alıyor. Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan ve 2011 yılında ziyarete açılan Zeugma Mozaik Müzesi, her yıl tüm dünyadan yüz binlerce tarih, kültür ve arkeoloji meraklısını kendine çeken zengin koleksiyonlara sahip.
Geç Antik, Süryani ve Hristiyan dönemi dini motifleri ile süslü binlerce büyüleyici mozaik eseri yakından görebileceğiniz müzede özellikle Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve 2500 m2 gibi devasa bir alanı kapsayan Roma dönemi mozaikleri, heykelleri, sütunları ve çeşmeleri çok ilgi çekiyor. 140 m2 duvar resimleri, tunçtan yapılan Mars heykeli, savaş tanrısı Ares'in bronz heykeli ve gördüğümüzde hemen hatırlayacağınız Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak bilinen çingene kızı mozaiği ise müzenin kesinlikle yakından görmeniz gereken eserleri arasında.

Rumkale

Gaziantep'te başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz büyüleyici bir manzara izlemek için Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği konumda bir yarımada üzerinde yer alan Rumkale’ye uğramalısınız. Antik çağlardan beri pek çok medeniyet tarafından kullanılan ve Roma ile Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtan Rumkale, sarp kayalar üstündeki büyüleyici manzarasıyla tüm dünyadan fotoğrafçıların da sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri.
Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı'nı gezebileceğiniz kalenin iç bölümlerindeki çarpıcı su sarnıçlarını ve yaşam alanlarını da inceleyebilirsiniz. Hristiyanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olduğu için yabancı turistler tarafından da çok ziyaret edilen Rumkale’de Roma döneminde Hz. İsa'nın en bilinen havarilerinden olan Yohannes'in yaşadı ve burada Hıristiyanlık dinini yaymaya devam etti, ayrıca Yohannes İncili’nin de Rumkale’de bir mağarada saklandığı rivayet ediliyor.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Hem Gaziantep şehrinin tarihi atmosferi yaşamak hem de keyifli bir tatil alışverişi yapmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Saray Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. 500 yılı aşkın uzun bir tarihe sahip ve günümüzde de eski dönemlerde olduğu gibi şehrin ticaret kalbinin attığı yerlerden olan Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep'te yüzlerce yıldır yapılan bakır işçiliğini yansıtan yüzlerce çeşit el yapımı bakır ürünü, yöresel yiyecekler, baharatlar, organik ürünler, kurutulmuş gıdalar ve hediyelik süs eşyaları ile her zaman çok hareketli.
Tek katlı ve ahşap süslemeli küçük el sanatı dükkanlarıyla otantik atmosferini korumayı başarmış Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, şehri gezen yabancı turistlerin de alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer. Hem toplu taşıma araçlarıyla hem de kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz çarşıda bakır ve pirinçten yapılmış heykellerden ibrikler, çay ve kahve takımları, tepsiler, sedef kakma sandıklar, el yapımı sehpalar ve büyüleyici aynalara kadar pek çok ürün satın alabilirsiniz.

Zincirli Bedesten

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alan ve el yapımı ürünler almak için uğrayabileceğiniz başka bir önemli ticaret alanı olan Zincirli Bedesten, Gaziantep’in efsanevi beş bedesteninden günümüze kadar kalmayı başarmış iki bedesteninden biri. 18. yüzyılda inşa edildiği günden beri her zaman hareketli olan ve aslına uygun olarak yenilenen taş mimarisiyle görülmeye değer bir mimari eser olan Zincirli Bedesten’de günümüzde 70'den fazla dükkan hizmet veriyor.
Baharatlar, el emeği göz nuru el sanatı ürünleri, bakır ve gümüş takılar, yöresel yiyecekler, tatlılar ve giysiler ile harika bir alışveriş yapabileceğiniz Zincirli Bedesten’de tarihi manzaralar eşliğinde harika fotoğraflar çekebilir veya çay evlerinde bir mola vererek yorgunluk atabilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti

Türkiye'nin en bilinen antik kentlerinden biri olan ve Nizip ilçesine 10 kilometre uzaklıkta yüksek bir tepe üzerine inşa edilen Zeugma Antik Kenti, büyüleyici mozaikleri ile tüm dünyadan ilgi görüyor. Büyük İskender'in generallerinden birinin M.Ö. 300 yıllarında kurduğu antik kent, M.Ö. 31 yılında Roma İmparatorluğu'na bağlandı ve en parlak zamanını Roma döneminde yaşadı.
Tam anlamıyla bir mozaik kenti olarak öne çıkan Zeugma Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen pek çok paha biçilmez mozaik günümüzde Zeugma Mozaik Müzesi'nde ve Türkiye'nin diğer önemli müzelerinde sergileniyor. Rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz, Gaziantep tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde binlerce yıldır sağlam kalmış mozaikleri yakından görme şansı bulacaksınız.

Kaleoğlu Mağarası

Gaziantep'in en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri olan Kaleoğlu Mağarası, 500 yıllık bir mağara ve içerisindeki büyüleyici manzaradan dolayı çok ilgi görüyor. Yazın en sıcak günlerinde bile ortalama 15 derece sıcaklığa sahip mağaranın tertemiz havasının da özellikle solunum sorunu rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.
Günümüzde içerisinde Gaziantep’e özgü el yapımı ürünler, halılar, kilimler ve antika mobilyaların sergilendiği Kaleoğlu Mağarası’nın kafesinde ise mağara atmosferinde bir mola vererek kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Etkileyici havalandırma delikleri, kuyuları ve sütunlarıyla unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Kaleoğlu Mağarası, Şahinbey ilçesi Gümrük Caddesi üzerinde kolayca ulaşılabilir bir konumda olduğu için turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Yesemek Mahallesi'nde yer alan ve Hitit döneminden beri aktif olarak kullanılan heykel yapım atölyeleri ile ünlü olan Yesemek Açık Hava Müzesi, tüm dünyadan kültür ve arkeoloji meraklarını kendine çeken etkileyici bir gezi alanı.
2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen ve şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Yesemek Açık Hava Müzesi’nde antik dönem dağ tanrılarının heykelleri, pek çok farklı döneme ait aslan kafaları, Hitit simgeleri ve Asur dönemine ait büyüleyici heykelleri arasında keyifli bir gezi yaparak benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Bölgeye hakim bir tepede yer alan antik kente de uğrayabileceğiniz gezinizde bu tepeden açık hava müzesinin heykellerinin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz

[email protected]
+90 232 251 23 13
+90 532 318 14 34 / TR
+90 532 235 35 45 / EN
Atif bey mah. Feridun Pözüt cad. No:24/C
Gaziemir-Izmir havalimanı yanı
İzmir / Türkiye
01.09.2023 / 31.03.2024 Tarihlerinde Online Rezervasyon Fırsatlarını Kaçırmayın